30 Temmuz 2012 Pazartesi

Taurin nedir? Güvenli midir?

Taurin maddesi birçok enerji içeceğinin içeriğinde yer alıyor. Peki Taurin nedir? Güvenli midir?
Taurin, nörolojik gelişimi desteklerken, kanda yer alan su ve tuz minerallerinin de seviyesinin korunmasına yardımcı olan bir amino asittir. Ayrıca, taurinin antioksidan özelliklere sahip olduğu da düşünülmektedir.
Taurin, et, balık ve anne sütünde doğal olarak bulunur. Ayrıca, besin takviyesi olarak da alınabilmektedir. Bazı araştırmalar taurin desteğinin atletik performansı arttırabileceğini gösterdiğinden, birçok enerji içeçeğinde taurin yer almaktadır. Bazı çalışmalar da, taurinin kafein ile alındığında zihinsel performansı arttırdığını göstermektedir ki, bu çok tartışmalı bir durumdur. Bir diğer araştırmada ise, konjestif kalp yetmezliği olan kişilerin iki hafta boyunca günde üç kez taurin takviyesi alması durumunda egzersiz kapasitesinde iyileşme olduğunu belirtmektedir.
Normal bir insan için günde 3,000 mg'a kadar taurin takviyesi güvenlik sınırlarının içerisindedir. Fazla alınması durumunda böbreklerin daha çok çalışıp, bu maddeyi atması gerekir. Ancak, uzun vadede taurin kullanımının yan etkileri hakkında halen çok az bir bilgi vardır. Bu sebeple, kullanımında çok dikkatli olunmalıdır. Ayrıca, enerj içeceklerini kullanırken, taurin haricinde yüksek miktarda kafein ya da şeker gibi maddelerin de yer aldığını gözardı etmemek gerekir. Fazla kafein, kalp atış hızını yükseltebilir, kan basıncınızı arttırır, uykunuzu zedeler ve sinir sisteminize zarar verebilir. Ayrıca, şeker de fazladan kalori almanıza neden olur.
Günümüzde, birçok insan enerji içeceklerinin kullanımını gayet iyi bulsa da, kendinizi belli bir limitle sınırlamayı bilmelisiniz. Sağlığınız için bu limit günde 500 ml. üzerine geçmemelidir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder