3 Nisan 2013 Çarşamba

Esnetme hareketlerinin birçok önemi ve faydası

Spor yapıyorsanız, esnetme hareketlerinin fiziksel sağlığınıza ve performansınıza olan katıkısını en iyi şekilde bilmeniz ve egzersizlerinizden önce & sonra mutlaka gerektiği gibi esnetme hareketlerinizi yapmanız gerekir. Esnetme hareketlerinin birçok önemli faydası vardır:


* Sabahları kalktığınızda uzun bir dinlenme süresi geçiren kaslarınızı esnetmeniz ve kan sürkülasyonunu sağlamanız gerekir. Özellikle de sabah koşularını sevenler için bu kaçınılmazdır. Koşu öncesi yapacağınız esnetme hareketleri sizin performansınızı büyük oranda etkileyecek ve arttıracaktır.


* Yine aynı şekilde koşu sonrası esnetme hareketlerini uygulamanız, kaslarınızı rahatlattığı gibi, kas ağrılarınızı ve laktik asit birikimini engellemek açısından da çok önemlidir. Çünkü, laktik asit birikimi sakatlanma riskini arttıran nedenlerin başında gelir. Ayrıca, düzenli esnetme hareketleri ile varolan esnekliğinizi de arttırabilir ve bu sayede çok daha başarılı performanslar elde edebilirsiniz.

Günümüzde yaygın olarak uygulanan 4 temel esnetme türü vardır. İster koşucu, isterseniz de bir takım sporcusu olun mutlaka bu esnetme türlerini biliyor olmanız gerekir.

1. Statik Esnetme: Hemen hemen herkesin bildiği esnetme tipidir. En basitçe anlatımı, bir hareket süresince (20-50 saniye arası) aynı pozisyonu koruyarak esnetme yapmaktır. Belirgin özelliği, hızlı ve ekstra bir hareketler içermemesidir. Esnetme yaptığınız bölgenin gerildiğini hissetmeniz ve bir süre o şekilde pozisyonu korumanız gerekir. Ama acı hissetmemeniz gerekir! Özellikle koşu gibi performans sporlarından sonra etkili bir esnetme yöntemidir.


2. Balistik Esnetme: Statik esnetmenin tam tersidir. Sıçrama ve hızlı hareketleri içerir. Farklı kas gruplarına aynı anda hitap eder ve onları aktivite için hazır hale getirir. Ancak, çok bilinçli şekilde yapılması gerekir, çünkü aşırır zorlama sakatlıklara neden olabilir. Bu esnetme tipi, profesyonel sporcular için önerilmektedir.


3. Pasif Esnetme: Temel düşüncesi statik esnetme ile aynıdır. Yine belli sürelerde uygulanan sabit hareketler vardır ama fark size yardım eden bir partnerinizin de olmasıdır. Siz çok fazla efor sarf etmeden partneriniz, sizin esnetme hareketini en iyi şekilde yerine getirmeniz destek verir.


4. Dinamik Esnetme: Günümüzde uzmanlarca esnetme sürecinin ve ısınmanın en iyi çözümü olarak önerilmektedir. Tüm uzuvlarınız için geçerli olabilir. Tek bir pozisyonda kalmak yerine daha seri hareketleri yaparak, vücudunuzu egzersize hazır hale getirebilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder