5 Ocak 2014 Pazar

İstikrarlı bir spor hayatı için, her ay, her hafta ve her gün başarabileceğiniz minik hedeflere odaklanmak önemli bir motivasyon nedenidir. 

Özellikle şu günlerde yeni yılın heyecanına kapılıp, gelecek sene için büyük hedefler koymak çok kolaydır!
Biliyoruz ki, hedefler koşucu olmanın büyük bir parçası; odaklanmamızı, gelişmemizi ve antrenmanlarımızı uygularken disiplin içerisinde kalmamızı sağlarlar. Fakat, bir hedef koyarken çok dikkat etmek gerekir. Aldatıcı olabilecek hedeflerden kaçınmak gerekir.
Öyle hassas bir dengedir ki, motive olabilmek için yeterince yüksek bir hedef belirlenmeli ama yetersiz kalındığında da bizi strese sokacak kadar da büyük bir hedef koymamalı.... En iyi çözüm zamanla artan – günlük, haftalık ve aylık hedefler belirleyip ,düzenli bir başarı ve bir sonraki hedefe odaklanmayı sağlamaktır. Size önerimiz aşağıdaki ufak hedeflerden yola çıkarak başarılı bir koşu yılının ilk adımlarını atmanız olacak...

HER KOŞUDA
Kapıdan Çıkın- Bir rota belirleyin- donanımlarınızı organize edin, rotanızı kesinleştirin ve her gün aynı saatte aynı rotayı çizin.

Yüksek bir enerjiyle bitirin- Koşunuzun kalan son 5 ya da 10. dakikasında, çok güzel bir parktan koşmak gibi güzel ve eğlenceli bir tur atın. Koşmak mutluluk uyandırır o yüzden böyle anların tadını çıkarmayı öğrenin.

HER HAFTA
Koşuya yeni başlayan sporseverler için...
Üç gün koşun- Fit kalabilmek için haftada minimum üç kez koşun. Bu koşuların mesafesine değil koştuğunuz toplam süreye önem verin... Gerekirse, ilk aşamada koşu + yürüyüş şeklinde ilerleyin ama minimum 45 dk boyunca spor yapmanın tadını çıkarın.

Kondisyon amaçlı koşanlar için...
Spesifik olun- Formda kalmak için koşularınıza belirli bir fonksiyon katın. Bir dakika fazla eklemek ya da bir yokuş çıkmak gibi gücünüzü arttıran bir hareket katın.

HER AY
Yeni bir hedefe ulaşın- Koşunuzu ya da koşunuzun süresini bir ay önceden belirleyin- dayanıklılık bariyerinizi aşmak kadar güç veren bir şey yoktur. Bu konuda yardım isterseniz, seviyenize uygun hazırlanmış bir antrenman programından yardım alabilirsiniz.

Yarışta Koşun- Takviminizde bir yarış bulunması size motivasyonunuz en düşük olduğu günlerde bile güzel bir koşuya çıkmak için neden verir. Çünkü, bileceksiniz ki yarış ortamının pozitif enerjisi ve enerjik kalabalık size ilham verecek ve yeni koşu arkadaşlarıyla tanışmanızı sağlayacaktır.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder