10 Şubat 2012 Cuma

Dağ Bisikleti (MTB) dört mevsim boyunca büyük bir zevkle yapabileceğiniz bir spor dalı... Özellikle de ormanlık bir bölgede patika sürüşleri yapabiliyorsanız, aldığınız keyif daha da artar. Ama, her sporda olduğu gibi dağ bisikleti yaparken de kazalara karşı temkinli olmalı ve mümkünse tekniğinizi yeterli seviyeye çıkarmadan, tehlikeli parkurlara girmemelisiniz.
İşte size, kazaları engellemede yararlanabileceğiniz 5 öneri:
1. Vücut pozisyonunuzu doğru ayarlayın! Özellikle inişlerde ağırlığınızı arkaya doğru verin, kontrol pedallarda ve ayaklarınızda olsun. Kollarınızı ve bacaklarınızı ise birer süspansiyon gibi kasmadan, rahat bırakın.
2. Sürüş yaptığınız patikaya konsantre olun ve yolu okumaya çalışın. Tabi bu sırada hemen önünüze de dikkat etmeyi unutmayın! Yani hem önünüzü hem de ileriyi görebilecek bir bakış açısını yakalamaya çalışın.
3. Atlama ve zıplama gibi patika sürüşlerinde gerekecek sürüş tekniklerini çalışın. Bu hareketleri sürüş öncesinde ısınma sürecinde tekrar edebilirsiniz.
4. Kaza yapacağınızı hissettiğiniz anda vücudunuzu korumaya dikkat edin. Yavaş gidiyorsanız, bisikletten kendinizi uzak tutacak şekilde toprağa bırakabilirsiniz.
5. Fiziksel kondisyonunuzu her zaman yüksek tutun. Kaslarınız güçlü ve enerjiniz yüksek olursa, sürüşleriniz de daha güvenli olur.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder