22 Ağustos 2012 Çarşamba

Karın kasları mutfakta oluşur

Karın kasları mutfakta oluşur!
Bu lafı ilk defa her kim söylediyse, bizce de kesinlikle doğru söylemiş. Belirgin ve şekilli karın kaslarına sahip olabilmenin yolu %90 sıkı bir beslenme planından, %10 ise karın egzersizleri ve kardiyo antren
manlarından geçer.
Karnınızın üzerinde bir yağ tabakası varsa, isterseniz dünyanın en iyi antrenman programına sahip olun, kimse sizin büyük fedakarlıklarla oluşturduğunuz karın kaslarınızı göremez.
Neticede, şekilli karın kasları için bilmeniz gereken ilk şey, disiplinli beslenmenin öncelikli kural olduğudur. Eğer, genetik olarak istediğini yiyebilen ama vücudu yediklerini yakabilenlerden değilseniz, bu değişmez bir kuraldır.
Karın kası oluşumu için antrenmanlar ile ilgili gelen ilk soru genelde; “Hangi sıklıkla karın kaslarımı çalıştırmalıyım?” oluyor. Kimilerine göre karın kasları oluşturulması en zor kaslardır ve her gün düzenli çalıştırılması gerekir. Ama bu noktada kendinize şu soruyu sormanız lazım: Kaslar gerçekte ne zaman gelişme fırsatı bulur ve güç kazanır?
Cevap çok basittir: Antrenman sonrasında dinlenme esnasında.
Sonuç olarak, eğer her gün karın kaslarınıza yüklenip, çalıştırırsanız, kaslarınızın antrenmanlar arasında kendisini toparlaması için hiç zaman vermemiş olursunuz.
Zaten, egzersizlerinizin ilk aşamasında, amacınız bir düzen oturtmak ve kaslarınızı güçlendirmek olmalıdır.
Ayrıca, genel hedefinizi iyi belirlemeniz de gerekir. Temelde güçlü karın kasları için rutin egzersizinizin yanında ağırlık da kullanmaya ihtiyacınız olacaktır. Tabi, bu tempoda kaslarınıza ekstra dinlenme zamanı da ayırmayı ihmal etmemelisiniz.
Kimileri, karın kaslarının henüz yeterince gelişmiş değilken, diğer kaslara oranla daha az dinlenmeye ihtiyaç duyabileceğini düşünmektedir. Ancak, bu yanlış bir düşüncedir. Kaslarımızın yapı taşlarının birbirileri ile aynı olduğunu, ister göğüs isterse de karın kası olsun temelinde aynı olduklarını unutmamak gerekir. Neticede, kasların hepsi lifli dokulardan oluşmakta ve egzersizlere karşı aynı reaksiyonu vermektedir.
Karın kaslarınızı çalıştırırken, belirlemeniz gereken bir diğer konu da egzersizin hacmidir. Örneğin, 100 mekik mi, ağırlık ile yapılacak 10-12 tekrar mı? Bu noktada hedefinizi yeniden gözden geçirmeniz gerekir. Tabi, ağırlık ile yapılan çalışmaların tekrar çalışmaları ile ters orantılı bir ilişkisi olduğunu da unutmamanız gerekir.
Ayrıca, kasların adapte olma kapasitesini gözönünde bulundururarak, egzersizlerinizde zaman zaman değişiklik yapmanız da gerekir. Özellikle de ağırlık kullanmadan karın kaslarınızı çalıştırmayı tercih edenlerdenseniz, buna daha çok dikkat etmelisiniz. Çünkü, karın kaslarınız sürekli yapmaya alıştığı bir egzersiz hareketine karşı sınırlı gelişim gösterir, kendisini daha da geliştirmeye gerek duymaz. Size önerimiz, haftadan haftaya değiştirebileceğiniz 3-4 egzersiz hareketi oluşturun, planınızın içerisinde bunları düzenli olarak değiştirerek uygulayın.
Karın kasları ile ilgili önerilerimize ilerleyen günlerde de devam edeceğiz.
Hepinize iyi antrenmanlar dileriz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder