20 Ağustos 2012 Pazartesi

Sağlıklı ve formda bir yaşam için herkesin uygulayabileceği egzersiz yöntemlerini sizlerle paylaşmaya özen gösteriyoruz. Jogging (tempolu ve yavaş koşu) de bu egzersiz yöntemlerinden biri olarak bizlerin favorilerinden biri. Jogging aynı za
manda, fazla kilolarınızdan kurtulmanın en etkili yollarından... Çünkü, ortalama 65-70 kg. ağırlığında birinin, gün içerisinde 30 dakika boyunca yapacağı jogging sonrası yakacağı kalori miktarı yaklaşık olarak 238'dir. 3 hafta boyunca, haftada 5 gün yapacağınız jogging sonrası yaklaşık yarım kilo verirsiniz. Üstelik de herhangi bir diyet uygulamadan! Düşünün ki, bu süreçte beslenmenize de dikkat ederseniz, çok daha fazla kilo verebilir ve form kazanabilirsiniz.
Siz de jogging yapmaya başlamak istiyor ama ilk adımı nasıl atacağınızı bilemiyorsanız, başlangıç aşamasında işinize yaracağını düşündüğümüz birkaç önerimiz var;
1. Koşu için tasarlanmış spor ayakkabınız olsun. Çünkü, koşu ayakkabıları zeminden gelecek darbeleri absorve etmek üzere tasarlanmıştır.
2. Koşarken rahat ve ter tutmayan teknik spor kıyafetleri giyin. Böylece, pamuklu kıyafetlerde olduğu gibi, teriniz üzerinizde kalmayacak, çok daha konforlu bir şekilde spor yapabileceksiniz.
3. Her jogging antrenmanına 5 dakikalık ısınma egzersizi ile başlayın. Antrenman sonrasında da soğuma egzersizleri yapın. Bu kısa egzersizler, sizi olası incinmelere karşı büyük oranda koruyacaktır.
4. İlk iki hafta için kısa mesafeleri tercih edin. Kendinizi ve vücudunuzu dinleyin, zorlandığınızda gerekirse yürüyün ama durmayın! Dayananıklılığınız ve kondisyonunuz arttıkça, ilerleyen haftalarda mesafelerinizi de arttırabilirsiniz.
5. Mümkünse yumuşak zeminde koşun. Koşu için uygun tartan zemin veya toprak olabilir...
6. Koşu öncesinde ve sonrasına sık sık su içmeyi (sporcu içeceği de olabilir) ihmal etmeyin. Özellikle sıcak havalarda sıvı alımına daha çok özen gösterin ve sıcağın en çok olduğu saatlerde koşuya çıkmaktan kaçının.
Önerilerimizle beraber başlayacağınız jogging hayatınız, ilerleyen dönemde sizi daha uzun mesafelerde koşabilmenize de olanak sağlayacaktır. Unutmayın, pek çok konuda olduğu gibi sporda da adım adım kendinizi geliştirmek çok önemlidir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder