29 Ağustos 2012 Çarşamba

Sıcak ve nemli havalar nedeniyle, spor yapmadığımız zamanlarda dahi terleme sorunu ile karşılaşabiliyoruz. Çünkü, özellikle sıcak havalarda, vücudumuz ihtiyaç duyduğu serinliği ancak terleme ile elde edebiliyor. Böyle zamanlarda, kadın ya d
a erkek demeden birçok kişi, başta kıyafetlerin ıslanması ve istenmeyen ter kokuları nedeni ile zor anlar yaşayabiliyor.
Peki, uzmanlar terleme ile ilgili hangi konuların altını çiziyor?
* Beslenme, sağlık, genetik özellikler ve duygusal reaksiyonlar kişisel terleme nedenlerinin en başında geliyor.
* En yoğun terleme bölgeleri; koltuk altı, avuç içi, alın ve ayak tabanıdır.
* Sıcak havada 2 -3 hafta aralıksız yaşamaya alışık insanların bedenleri, sıcağı vücutta dağıtma konusunda kendini eğitebilir.
Terlemeye karşı neler yapılabilir?
* Doğru seçilmiş antiperspirant deodorant kullanılabilir. Ancak, kimi insanların ciltleri antiperspirant deodoranta karşı alerjik olabilir. Bu sebeple ilk kullanımda dikkat edilmesi gerekir. Ayrıca, alüminyum bazlı birleşenleri olan antiperspirant deodorantların kanser ve alzheimer gibi hastalıklara neden olabileceği söylentisi vardır ki, neticede yapılan tüm araştırmalarda böyle bir sonuç elde edilmemiştir.
* Uzmanlar özellikle çok terleyen kişiler için antiperspirant kullanımını duş yaptıktan sonra uyku öncesinde kullanılmasını ve sabah kalkınca da tekrarlanmasını önermektedir.
* Spor ya da sıcak bir iş günü sonrası olabildiğince serin bir duş almak da kısa sürede vücut ısınızı azaltarak, terlemeyi yavaşlatır.
* Sabun ve duş jeli kullanımı, vücutta kalan toksinlerin temizlenmesine yardımcı olur ve ter kokusunu engeller.
* Çok terleyen biri iseniz, soğan ve sarmısak gibi, kokuları vücuttan terle çıkabilecek gıdaları sıcak havalarda tüketmemeye özen göstermelisiniz. Böylece, rahatsız edici kokular için neden yaratmazsınız.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder