16 Ağustos 2012 Perşembe

Yaz sıcaklarını iyice hissetmeye başladığımız şu günlerde, spor yaparken her zamankinden daha dikkatli olmamız gerekir. Bu sebeple size sıcak havada spor yaparken aklınızda bulunması gereken birkaç önerimiz var:
* 27 derece sıcaklıkta 2 ha
fta boyunca yapılan düzenli antrenmanlar sonrasında, vücut bu ve üzeri sıcaklıkta antrenman yapmaya adapte olur. 32 derece ve üzerine adapte olması için ise ayrıca iki hafta daha gerekmektedir.
* Ortalama bir dayanıklılık sporcusu antrenman sırasında saat başına yarım litre sıvı tüketmelidir.
* Sıcaklığa vücudu adapte etmeye çalışırken vücudumuzda terleme ile oluşan sıvı ve elektrolit ( sodyum ve diğer mineraller ) kaybı % 50 ye kadar ulaşabilir.
* Göreceli olarak vücudunda yağ oranı fazla olan atletlerin sıcağa karşı dayanıklılığı daha düşüktür.
* Sıcak hava koşullarından dolayı, sıvı depolarımızı sürekli dolu tutmamız gerekir. Aksi durumda, aşırı sıvı kaybıyla beraber dehydrate olunduğunda hiponatremi ( kandaki sodyum oranının düşüklüğü) sebebi ile özellikle maratoncularda ölüm riski dahi olabilir.
* Bacak krampları, baş dönmesi, aniden artan nabız, baş ağrısı ve mide bulantısı sıcak çarpmasının ilk belirtileridir. Bu durum kalp krizine dahi neden olabilir. Bu belirtiler hissedildiğinde, egzersizin hemen bırakılması ve serin bir ortamda düzenli ve yavaşça sıvı alınması önerilir.
Sonuç olarak, sıcak günlerde antrenman yaparken, bu gibi durumlarla karşılaşmamak için, sabah çok erken veya akşam geç saatlerde antrenman yapılmasını öneriyoruz.
Hepinize sağlıklı antrenmanlar dileriz...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder