3 Şubat 2013 Pazar

Bir enerji bombasına ne dersiniz? Üstelik her bomba bir ısırık kadar olsa...
Muz + Fıstık Ezmezi + Ceviz birlikteliğinde hazırlayacağınız bu lokmalık bombalar, besin değerleri açısından olduğu kadar enerji verici içerikleri bakımından muhteşem bir ev yapımı ürün olabilir.
Tarife gerek bile yok. Lokma boyutunda muz dilimleri, üzerini kaplayacak kadar fıstık ezmesi ve son olarak kral tacı olarak ceviz... Şimdiden afiyet olsun.

Muz ;
İçerdiği yüksek portasyum oranı ile sporcu beslenmesinin en çok rağbet gören besinidir. Antrenman sonrasında kaslarınızda oluşabilecek ağrılar için de ideal bir çözümdür. Muz ayrıca, karbonhidrat yönünden de çok zengin bir besindir. Orta boy bir muzda; 400 mg potasyum ve iki dilim kepekli ekmekteki kadar 25 gr karbonhidrat bulunur.

Ceviz;
Besin değeri ve Omega-3 yağ asitleri bakımından zengin içeriği ile hergün mutlaka ceviz yemenizi öneriyoruz. Başta kalp sağlığınız olmak üzere, kolestrolü düşürmek, bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek ve vücudumuzu kansere karşı korumak için ceviz harika bir besindir. Ayrıca, yanlızca cevizde varolan gümüş iyonu özellikle de çocukların beyin gelişimi için büyük önem taşımaktadır.
100 gram Cevizde:
A vitamini: 30 i.u.
Tiamin: 0,48 mg.
Niasin: 1.2 mg.
Fosfor: 380 mg.
Kalsiyum: 83 mg.
Potasyum: 225 mg.
Demir: 2.1 mg.
C vitamini: 3 mg.
Yağ: 64.4 gr.
Karbonhidrat: 15.6 gr.
Protein: 15.0 gr.
Kalori: 654

Fıstık Ezmesi;
Antrenmanlarınız öncesi yiyeceğiniz sadece dört çorba kaşığı kadar yerfıstığı, enerjinizi korumanızda size büyük yarar sağlar. Alacağınız bir miktar ekstra yağ, antrenman sırasında harcanan enerji sonrası, kaslarınız için gerekli glikojen yedeklemesinde de yardımcı olacaktır. Ayrıca, fıstık ezmesi, protein, lif ve potasyum bakımından da oldukça zengin bir besindir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder