3 Nisan 2013 Çarşamba

Sakatlanma riskini minimuma indirecek 10 kural


Koşu dünyasında, biyomekanik uzmanları, fizyoterapistler ve ayak sağlığı uzmanları ile yapılan araştırmalar neticesinde sakatlanma riskini minimuma indirecek 10 kural üzerinde hemfikir olunmuş. Tabi ki %100 sakatlanmanın önüne geçilemiyor ama bu kurallara uyulduğunda risk büyük oranda azalmış oluyor. Biz de bu paylaşımımızda ilk 5 sıraya yer vermek istedik. Kalan 5 ise sonra gelecek...
1. Limitlerinizi bilin!
Zorlanma sınırınızın farkına varın ve vücudunuza aşırı yüklenmekten kaçının.
2. Vücudunuzu dinleyin.
Koşarken bazen kendi tutkumuzun esiri olabiliriz. Bacaklarımızda bir ağrı hissetsek bile, amaca öyle odaklanmış olabiliriz ki, vücudumuzdan gelen bu sinyalleri duymamazlıktan gelebiliriz. İşte bu büyük bir hatadır!
3. Adımlarınızın mesafesini kısaltın.
%10 oranında adımlarınızı kısalttığınızda, %3 ile %6 oranında aşırı yüklenmeden kaynaklanabilecek stres kırığı riskini azaltmış olursunuz.
4. Güç antrenmanları yapın.
Size kas yapın demiyoruz ancak, kalça, bacak ve dizlerinizi güçlendirecek egzersizler yapmaya çalışın. Bacak kaslarınızı eşit oranda çalıştırmaya özen gösterin. Çünkü, bacakta denge olmazsa, koşunuz da gereken akıcılıkta olamayacaktır.
5. D.B.K.E çalışması yapın.
Dinlenme-Buz Kompres-Elevasyon döngüsü, zarar görmüş dokuları korumak, şişliği azaltmak ve iyileşme hızını arttırmak için ufak dahi olsa herhangi bir incinme veya ağrı sonrasında mutlaka uygulanmalıdır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder