10 Ocak 2014 Cuma

Kilo almaya neden olan faktörler


Başta Amerika olmak üzere tüm dünyada sağlıklı yaşam önerileri ile insanların en çok dinledikleri insan olan kilo alımına neden olan 5 büyük hata var:
1. Gazlı diyet içecekleri tüketmek; Yapay tatlandırıcı içeren bu içecekler ...vücudumuzun tatlı ihtiyacını karşılamaz. Bunun yerine, bir bardak doğal maden suyuna bir dilim limon ekleyerek içmek çok daha sağlıklı olacaktır.
2. Kalori alımını çok fazla azaltmak; Kalori azaltımı mutlaka bir uzman eşliğinde olmalı. Aksi halde kilo kaybı değil alımı söz konusu olabilir. Örneğin, haftada 500 gr. kilo vermek için haftalık beslenme düzeninizden toplam 3500 kalori kesmek gerekmektedir.
3. Makarna üzerine eklenen yağ ve soslar; Sade makarna şişmanlatmaz, aksine beraberinde yenilen soslar esas tehlikedir. Sade makarnaya bir miktar zeytinyağı ve çok az bir tutam tuz ekleyerek yemeniz yeterli olacaktır.
4. Akşamları fazla yemek yemek; Akşamları alınan fazla kalori yakılamadan uykuya geçildiğinden kilo almaya neden olur. Bu sebeple, az ve sağlıklı yemeye özen göstermek gerekir.
5. Yağı azaltılmış gıdaları tüketmek; Besinden yağ oranı düşürüldüğü zaman meydana gelen tat kaybını önlemek için ekstra şeker ve kimyasallar eklenir. Bu katkı maddeleri de tam yağlı yiyeceklerden daha fazla şişmanlaya neden olur

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder