Ana içeriğe atla

Kilo almaya neden olan faktörler


Başta Amerika olmak üzere tüm dünyada sağlıklı yaşam önerileri ile insanların en çok dinledikleri insan olan kilo alımına neden olan 5 büyük hata var:
1. Gazlı diyet içecekleri tüketmek; Yapay tatlandırıcı içeren bu içecekler ...vücudumuzun tatlı ihtiyacını karşılamaz. Bunun yerine, bir bardak doğal maden suyuna bir dilim limon ekleyerek içmek çok daha sağlıklı olacaktır.
2. Kalori alımını çok fazla azaltmak; Kalori azaltımı mutlaka bir uzman eşliğinde olmalı. Aksi halde kilo kaybı değil alımı söz konusu olabilir. Örneğin, haftada 500 gr. kilo vermek için haftalık beslenme düzeninizden toplam 3500 kalori kesmek gerekmektedir.
3. Makarna üzerine eklenen yağ ve soslar; Sade makarna şişmanlatmaz, aksine beraberinde yenilen soslar esas tehlikedir. Sade makarnaya bir miktar zeytinyağı ve çok az bir tutam tuz ekleyerek yemeniz yeterli olacaktır.
4. Akşamları fazla yemek yemek; Akşamları alınan fazla kalori yakılamadan uykuya geçildiğinden kilo almaya neden olur. Bu sebeple, az ve sağlıklı yemeye özen göstermek gerekir.
5. Yağı azaltılmış gıdaları tüketmek; Besinden yağ oranı düşürüldüğü zaman meydana gelen tat kaybını önlemek için ekstra şeker ve kimyasallar eklenir. Bu katkı maddeleri de tam yağlı yiyeceklerden daha fazla şişmanlaya neden olur

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Keten tohumu

Spor yaparken performasınızı arttırıcı besinlerden mutlaka faydalanmanız gerekir. Keten tohumu da içerdiği Omega-3 (N-3) yağ asiti ile bu besinlerin önde gelenlerinden biridir.
İster tane halinde isterseniz de öğütülmiş hali ile tüketebile
ceğiniz keten tohumu, içerisinde bulunan suda çözünür lifler (mucilage zamkı/sakızı) ile kan şekeri seviyesini korur ve kolesterol seviyesini düşürür. Bu sebeple de, özellikle beslenme uzmanları keten tohumunun kullanımını teşvik etmekte ve günlük beslenme planlarımızda yer vermemizi önermekteler.
Ayrıca, keten tohumunda, lignan adı verilen, sindirim sistemini destekleyici lifler bulunur. Lignanlar, hormonlara bağlı kanser türlerinde (göğüs, prostat vb.) hormonlara müdahale ederek kansere karşı koruma yapar; tümör hücrelerinin büyümesini engeller.
Günlük 2000 kcal.’ ye eşdeğer besin tüketen bir insan için günde 1 çorba kaşığı öğütülmemiş keten tohumu kullanımı N-3 yağ asitleri kullanımı açısından yeterli katkıyı sağlayacaktır. Keten t…

Ananas

Ananas, insan vücuduna sağladığı önemli faydaları ile hepimizin beslenme düzeninde yer vermesi gereken meyvelerden biridir. Artık, birçok markette sıklıkla bulabildiğimiz taze soyulmuş ananasların içerisinde bulunan besin içeriklerini ve fa
ydalarının neler olduğunu sizlerle paylaşmak istedik.
Ananas & Bromelain Maddesi
Çok güçlü bir enzim olan Bromelain maddesi sporcuların ve sağlıklı beslenme konusunda kendine özen gösteren birçok kişinin ek destek olarak aldığı bir maddedir. Özellikle sindirim sistemine yardımcı olması ve kanı toksinlerden temizlemesi yönünden önemlidir. Ayrıca, Bromelain maddesi, iltihap kurutucu ve şişlik azaltıcı özellikleri ile üst solunum yolu iltihaplanması, kas iltihapları, ameliyat ve yaralanma sonrasında da oldukça faydalıdır. Ayrıca, düzenli ananas yemenin ülser bazlı kolit rahatsızlığını önlemede de yararı bulunmaktadır.
Bromelain maddesinin en önemli özelliklerinden biri de Prof.Dr.Erkan Topuz'un açıklamalarına göre, kanserli tümör…

Esnetme hareketlerinin birçok önemi ve faydası

Spor yapıyorsanız, esnetme hareketlerinin fiziksel sağlığınıza ve performansınıza olan katıkısını en iyi şekilde bilmeniz ve egzersizlerinizden önce & sonra mutlaka gerektiği gibi esnetme hareketlerinizi yapmanız gerekir. Esnetme hareketlerinin birçok önemli faydası vardır:


* Sabahları kalktığınızda uzun bir dinlenme süresi geçiren kaslarınızı esnetmeniz ve kan sürkülasyonunu sağlamanız gerekir. Özellikle de sabah koşularını sevenler için bu kaçınılmazdır. Koşu öncesi yapacağınız esnetme hareketleri sizin performansınızı büyük oranda etkileyecek ve arttıracaktır.


* Yine aynı şekilde koşu sonrası esnetme hareketlerini uygulamanız, kaslarınızı rahatlattığı gibi, kas ağrılarınızı ve laktik asit birikimini engellemek açısından da çok önemlidir. Çünkü, laktik asit birikimi sakatlanma riskini arttıran nedenlerin başında gelir. Ayrıca, düzenli esnetme hareketleri ile varolan esnekliğinizi de arttırabilir ve bu sayede çok daha başarılı performanslar elde edebilirsiniz.

Günüm…