19 Nisan 2014 Cumartesi

Sporcularca performanslarına faydaları bakımından en çok tercih edilen 7 besin

Amerika'nın en popüler fitness dergilerinden biri tarafından yapılan bir araştırmada, sporcularca performanslarına faydaları bakımından en çok tercih edilen 7 besin belirlenmiş.
Sizin de spor yaparken tercih edebileceğiniz 7 besin şöyle:
1. Tahıllı ekmek dilimleri üzerinde Fıstık Ezmesi: Sabahın erken saatinde antrenman yapmayı tercih edenler için hızlı ve pratik bir tercih. Alacağınız karbonhidrat ve protein, akşamdan beri besin almamış vücudunuz için harika bir destekleyici olacaktır.
2. Muz: İçerdiği potasyum bakımından özellikle antrenman sonrası toparlanma aşamasına vücuda büyük katkı sağlar.
3. Kuru üzüm, dut, yaban mersini gibi küçük meyveler: İçeridikleri C vitamini, lif ve potasyum ile antrenman sonrasında özellikle bacaklarda oluşan sızıların giderilmesi ve vücudun daha rahat toparlanması için tercih edilmekteler.
4. Brokoli: C Vitamini, lifler, fitokimyasallar ve potasyum ile iyi bir performans için anahtar besinlerden biridir.
5. Yoğurt: Spor yaparken düzenli olarak tüketilmesi gereken en önemli besinlerden biridir. Kalsiyum ve protein zengini yoğurt kas ve kemikler için onarıcı ve geliştirici özellik taşır.
6. Kırmızı et: Az yağlı ve salata eşliğinde yenecek kırmızı et, protein ve yüksek demir içeriği bakımından spor yapan herkesin belirli aralıkla tüketmesi gereken bir besindir.
7. Somon balığı: Vücudun kendi kendine üretemediği Omega-3 yağ asitlerinin zengin miktarda yer alması bakımından performansa katkısı büyüktür.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder