25 Temmuz 2012 Çarşamba

Spor yaparken yeterince sıvı alımı yapmak, sağlığınız ve performansınız için en önemli kriterdir. Çünkü vücudunuz susuz kalmaya asla adapte olamaz. Susuz kalırsanız, antrenman kaliteniz de bununla beraber düşer ve antrenman süreci dayanılmaz hale gelebilir. Tabi ki, aynı durum yarışlar için de geçerlidir. Sıvı alımı ile ilgili bilmeniz gerekenler;
* Susuz kalmak performansta % 2 oranında, belirgin ve olumsuz bir etki yaratır.
* Susama hissi, nadiren de olsa vücudunuzda 1.5 ile 2 litre su kaybı (yaklaşık olarak vücut ağırlığının %2'si) sonrasında oluşabilir.
* Terleme ile beraber vücut ağırlığınızın yaklaşık % 1'i kadar sıvı kaybedersiniz. Eğer düzenli sıvı alımı yapmazsanız, böyle bir durumda dakikadaki kalp atış hızınız ortalama 7 atış artar.
* Susuzluk hissetmek, birşeyler içmeniz için doğru bir gösterge değildir. Su içmek için asla susamayı beklemeyin! Çünkü, susuzluk, kendinizi güçsüz hissetmenize neden olacak ve daha önceden sahip olduğunuz enerjiye ulaşamayacak gibi hissettirecektir.
* Susuzluk, sporculardaki “yorgunluk hissinin” bir numaralı nedenidir. Temponuz yavaşlar, reaksiyon süreciniz uzar. Ve, susuzluk devam ederse, vücudunuzda kramplar oluşmaya başlar, başınız ağrıyabilir.
* Antrenman ve yarışlardan 15-20 dakika önce 1-1.5 su bardağı serin su,
* Antrenman ve yarış sırasında her 10-15 dakikada bir 100 ml. sıvı içilmelidir. ( sporcu içeceği ya da su)
* Antrenman ve yarış sonrasında düzenli aralıklar ile sıvı alımına devam edilmelidir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder