9 Ağustos 2012 Perşembe

Ananas

Ananas, insan vücuduna sağladığı önemli faydaları ile hepimizin beslenme düzeninde yer vermesi gereken meyvelerden biridir. Artık, birçok markette sıklıkla bulabildiğimiz taze soyulmuş ananasların içerisinde bulunan besin içeriklerini ve fa
ydalarının neler olduğunu sizlerle paylaşmak istedik.
Ananas & Bromelain Maddesi
Çok güçlü bir enzim olan Bromelain maddesi sporcuların ve sağlıklı beslenme konusunda kendine özen gösteren birçok kişinin ek destek olarak aldığı bir maddedir. Özellikle sindirim sistemine yardımcı olması ve kanı toksinlerden temizlemesi yönünden önemlidir. Ayrıca, Bromelain maddesi, iltihap kurutucu ve şişlik azaltıcı özellikleri ile üst solunum yolu iltihaplanması, kas iltihapları, ameliyat ve yaralanma sonrasında da oldukça faydalıdır. Ayrıca, düzenli ananas yemenin ülser bazlı kolit rahatsızlığını önlemede de yararı bulunmaktadır.
Bromelain maddesinin en önemli özelliklerinden biri de Prof.Dr.Erkan Topuz'un açıklamalarına göre, kanserli tümör hücre gelişimini doğrudan durduruyor olmasıdır. Özellikle, akciğer, yumurtalık ve cilt kanserlerinde tümörlü hücrelerin büyümesini engellemektedir.
Ananas & Manganez Minerali
Vücudumuz manganez mineralini kendisi üretemez, bu sebeple az bulunan ama bir o kadar da faydalı minerali yiyeceklerimiz ile temin etmek durumunda kalırız. Ananas ise bu mineral için gerçekten harika bir kaynaktır. Manganez, kemik oluşumumuz, yaraların iyileşmesi ve cilt sağlımız için çok önemlidir. Ayrıca, kan şekeri seviyesini düzenlemede yardımcıdır ve bağışıklık sistemimizi hastalıklara karşı güçlü tutmaya destek verir.
Ananas & C Vitamini
Suda çözülebilen ve fazlası vücudumuz tarafından depolanmayıp atılabilen bir vitamin olan C vitaminini de dışarıdan almamız gerekir. Özellikle de belli bir seviyeyi vücudumuzda korumamız gerektiği için düzenli olarak alımı çok önemldir. Ananas, içerdiği C vitamin oranı ile harika bir doğal kaynaktır. Bu özelliği ile, sağlıklı cilt ve damarlar için çok önemli bir protein olan kollajen oluşumuna da destek olur. Ayrıca, düzenli tüketildiğinde ile bağışıklık sistemimiz için de yardımcıdır.
Ananas & B1 Vitamini
B1 vitamini, vücudumuz için gerekli günlük enerji kaynağının oluşumunda kısmen sorumludur. Bunu, karbonhidratları enerjiye dönüştürmeye yardımcı olarak yerine getirir. Ayrıca, sinir ve kas sistemimiz için de önemlidir. B1 vitamini aynı zamanda “tiamin” olarak da bilinmektedir. Ananasın yanısıra, ette, tam tahıllı gıdalarda, yapraklı sebzelerde ve yumurtanın sarısında bulunur.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder